top of page

Jaką deskę SUP kupić? – poradnik dla osób rozpoczynających przygodę z SUP

Zaktualizowano: 3 maj 2021

Postanowiłam nagrać podkast o tej tematyce i uzupełnić go o zwięzły wpis blogowy, który właśnie czytacie. Czemu? Otóż od 2 lat regularnie dostaję od Was pytania : jaką deskę SUP powinna kupić osoba początkująca? SUPer! Dziękuję za zaufanie w tej sprawie. Wiem, że moje polecajki i podejście do sprawy ułatwiło zakup wielu osobom. Pomimo, że nie jestem jakiś ekspertem w tej dziedzinie i ciągle pogłębiam swoją wiedzę w tym temacie, to są pewne uniwersalne zasady, którymi powinien się kierować przyszły właściciel SUPa.

 

podcast


Najłatwiej było mi się nagrać. Wiem, że sporo osób woli słuchać niż czytać. Zatem wszystkie info na temat mojego podejścia do zakupu deski sup odłuchacie pod poniższym linkiem


foto-okładka.jpg
 

Dla osób, które jednak są wzrokowcami zrobię tu małe podsumowanie. Nie będę się rozpisywać, chcę bardziej wypunktować najważniejsze aspekty1. SUP NALEŻY DOPASOWAĆ POD SIEBIE I SWOJE POTRZEBY


  • Dokładnie tak!. Co oznaczają “moje potrzeby”? Zastanów się gdzie na swoim przyszłym supie będziesz pływać? Jakie to będą zbiorniki – rzeka, morze itp. Różne modele sup bardziej lub mniej nadają się na dane akweny i każdy producent podaje takie informacje 🙂


  • Jak często będziesz SUPować – to też ma znaczenie – Jeśli planujesz pływać bardzo dużo to zdecydowanie lepiej postawić na sprzęt lepszej jakości. Lepsza jakość sprzętu to może większa inwestycja na początek , ale także taki sprzęt posłuży dłużej i przetrwa więcej. Jeśli zwodujesz się kilka razu w roku, to faktycznie nie ma sensu kupować SUPa za większą kasę.


  • Zastanów się ile ważysz i wybierz SUP, który Ciebie udźwignie, najlepiej nie zbliżając się zbytnio swoją wagą do tej, którą podaje producent jako maksymalna waga nośności. Np. ważysz 100 kg – SUP ma udźwig 120 kg. Różnica tylko 20. Lepiej wybrać SUP gdzie ta różnica będzie większa. A być może będziesz pływać z pasażerem? Albo na tej jednej desce SUP będą pływać różne osoby z rodziny?


  • Zastanów się jaka grubość pokładu SUPa będzie ci odpowiadać. Cieńszy pokład to więcej wody na desce, która będzie się wdzierać, ale lżejsze prowadzenie deski. Może to być dobre rozwiązanie dla drobnych osób, które nie mają dużo siły w rękach. Jeśli jesteś ciężką osobą to lepiej wybrać grubszy pokład, bo cieńszy będzie się blisko lustra wody.


2. CENY DESEK = JAKOŚĆ DESEK


Tak jak z wieloma innymi sprzętami do uprawiania sportu, czy użytku domowego, także SUPy mogą być różnej jakości. Tutaj cena zawsze idzie w parze z jakością. Zbyt niska cena supa może sugerować jego kiepską jakość, czyli gorszej jakości materiały (np. cienkie pcv), mniej technologii zastosowanych w supie, lub ich brak. Z reguły to także gorszej jakości akcesoria dodatkowe, jak pompka, plecak czy wiosło. To także gorsze kleje i myślę, że proces produkcji samego supa był też mniej przemyślany. Często informacje podane na opakowaniu są niezgodne z prawdą, np dotyczące maksymalnego obciążenia supa. Mam na myśli tutaj głównie deski marketowe i jakichś firm “krzak”, które wśród SUPerów nie są znane. Takich desek z roku na rok pojawia się coraz więcej i osobiście się bym ich wystrzegała. Choćby ze względu na bezpieczeństwo własne podczas przebywania na wodzie.

Czy trzeba od razu wydać fortunę? Absolutnie nie! Są deski w przedziale cenowym 1500-2000 , które wsoaniale sprawdzą się na wodzie, ale są to deski od producentów zajmujących się produkcją SUPów i znających się na rzeczy. Budowa deski wówczas nadal jest przemyślana i wykonana zgodnie ze sztuką, producent nadal dba o użytkownika i nie wciska bubla. Daje odchudzony technologicznie zestaw ale nie boi się podpisać na nim swoją marką. Można zawierzyć producentowi co do sprzętu jaki się dostanie.

 

Podejście do zakupu deski – kupię tanią i bylejaką i jeśli mi się spodoba to kupię lepszą i bardziej dopasowaną do mnie, jest dla mnie strategią nie do zaakceptowania. Dlaczego? W dzisiejszych czasach jest dużo miejsc, gdzie możemy wypożyczyć deskę na godziny i sprawdzić czy nam się standuppaddle spodoba. Można umówić się na lekcje i poznać SUP na starcie już całkiem dobrze! Kupując tanie SUPY nieznanych producentów, którzy pewnie wykonali je tylko po to bo jest teraz taka “moda” wytwarzamy niepotrzebny popyt na BUBLE. Jest to nieekologiczne – SUPy pompowane niestety są wykonane z PCV, które jest SZTUCZNE. Po co robić takie nieprzemyślane ruchy i za rok znów inwestować koleją kasę?

 

3. BUDOWA DESKI


Budowa deski, czyli jej kształt ale też linki bagażnikowe czy uchwyty i inne akcesoria mają znaczenie. Zwróć na to uwagę już podczas wyboru SUPa.

Kształt deski: Deski szerokie są stabilniejsze, ale wolniejsze – to zazwyczaj są deski typu allround. Mają zazwyczaj zaokrąglone noski. Są to deski wszechstronne na różne zbiorniki i z reguły polecane osobom początkującym. Jednak jeśli planujesz dużo pływać i pokonywać spore dystanse to… taki allround po roku może się “znudzić”. Zatem być może warto od razu rozważyć zakup deski touringowej? Czyli takiej, która dedykowana jest na dłuższe dystanse? One są węższe i ich noski są szpiczaste, ale za to suną szybciej po wodzie i lepiej trzymają kierunek płynięcia na wprost 🙂 Będą to deski bardziej wymagające na początek przygody z supowaniem, ale…. trochę samozaparcia i też się UDA opanować pływanie na stojąco. Są też allroundy, których noski są szpiczaste – to moje ulubione kształty desek dla osób początkujących. To taki SUP pomiędzy touringiem a allroundem. Może dać wiele przyjemności z pływania na wiele lat i na różnch zbiornikach i sama najczęściej na takim pływam!


4. DESIGN DESKI SUP – wygląd


Moim zdaniem też ma znaczenie i nasz własny SUP powinien się nam podobać. Niby nic wielkiego, ale jednak czasem zawęzi pole poszukiwań.


5. DODATKOWE AKCESORIA


Zwróć uwagę na to, jakie akcesoria dodawane są do zestawu. Czasem gołym okiem ciężko dostrzec różnice. Wiedz jednak, że pompki potrafią mieć różną wydajność. Wiosła mogą być także lepiej lub gorzej dostosowane albo wykonane z różnych materiałów. Tak samo torba do przechowywania supa może okazać się zwykłym workiem, albo wypasioną torbą na kółkach. Im lepsze akcesoria tym zazwyczaj cena za komplet wzrasta – ale też różnie z tym bywa. Porozmawiaj z osobami, które użytkują dany sprzęt i zapytaj je o opinię. Lub znajdź uczciwego sprzedawcę, który będzie te różnice umiał ci wytłumaczyć

 

PRZETESTUJ SPRZĘT PRZED ZAKUPEM

To moja złota rada! Sami tak zrobiliśmy! I zachęcam wszystkich aby jeśli tylko mają taką możliwość zainwestowali kasę w opływanie się przed zakupem. Można poczuć różnicę w realu pływając na różnych modelach desek. Czy wówczas przyszły zakup SUPa nie będzie bardziej świadomy? Na pewno będzie! Polecam także umówić się na lekcję SUP, gdzie masz możliwość poznania podstawowych zasad pływania, bezpieczeństwa i zapewne obsługi sprzętu. Na moich lekcjach masz taką gwarancję!

No to….. chyba wszystko? Choć w praniu może jeszcze coś wyniknąć? Jeśli macie jakieś pytania to nie krępujcie się je zadać! Możecie liczyć na moją pomoc i na zniżki i kody rabatowe, z których możecie skorzystać!


DESKI SUP PENGUIN WATERSPORTS: kod zniżkowy na 10% – “SUPERKA-ISUP”

DESKI SUP UONE: kod zniżkowy – 15% “superka”


Kody kodami, ale nade wszystko kupcie to co Wam odpowiada i cenowo i ze względu


1545 wyświetleń0 komentarzy

Comments


bottom of page