top of page

Podnośnia statków w Niederfinow – nie dla SUPów

Zaktualizowano: 4 maj 2021

Już w listopadzie 2018 powstał pomysł podbicia Niederfinow na desce SUP, a konkretnie podnośni windowej dla statków i innych jednostek pływających. Wspominałam o tym tutaj w poście >> (Niederfinow – podnośnia statków i SUP?). Plany listopadowe czekały na realizację do wiosny…. i tak też się stało. Zebrała się nawet pokaźna ekipa SUPerów, która wraz z nami chciała dokonać tego podboju…. Było nas ośmioro, pod stopami deski, w rękach wiosła… ale nie udało nam się wpłynąć do podnośni 😦 Dlaczego? I czy bardzo byliśmy zawiedzeni? O tym w kilku słowach w poniższym poście.

 

podnośnia statków w Niederfinow nie dla SUP


2 czerwca udało nam się spotkać z grupką wspaniałych SUP miłośników i podjąć próbę wywindowania się nad powierzchnię ziemi na około 36 metrów. Do mnie i Macieja dołączyli: Magda, Faustyna, Agnieszka, Krzysiek, Arek i Hubert. Zjechaliśmy się ze Szczecina, Gorzowa Wlkp. oraz Poznania. Oczywiście nie jechaliśmy zupełnie w ciemno… przed spotkaniem dokonał się pewien reaserch tematu SUPów i podnośni dla statków… Ustaliliśmy miejsce zbiórki, wykonaliśmy kilka telefonów (otrzymaliśmy niejednoznaczne informacje), przewertowaliśmy internet i nie mieliśmy pewności, czy wpuszczą nas na deskach na tę ogromną śluzę. Postanowiliśmy zaryzykować licząc się z odmową.


IMG_6851.jpg

IMG_6874.jpg

Będąc już przy samej podnośni, czekając na zielone światło sygnalizujące możliwość wpłynięcia do “wanny” wypełnionej wodą, usłyszeliśmy głos z głośnika szprechający coś do nas po niemiecku… Niestety nikt z nas biegle w tym języku nie mówił i ciężko było wyłapać sens komunikatu. Po chwili pojawił się miły Pan i zawrócił nas z powrotem. Właśnie wtedy czar prysł, bo okazało się, że SUP nie może wpłynąć do śluzy. Dlaczego? Podnośnia ta naszym zdaniem (oraz doświadczonych sterników) jest bezpieczną opcją pokonywania różnic w wysokości kanałów rzecznych dla SUP. Są w niej nawet pomosty, na których można przysiąść/przystanąć. Nawet kajaki i canoe wpływają tam bez najmniejszych problemów i przeprawiają się farwaterem dalej wzdłuż wyznaczonej sobie trasy.


IMG_6930.jpg

02a3fc97-9ba1-4ecb-b1ab-d4a208b6be24.jpg

IMG_6907.jpg

IMG_4249.jpg

Regulamin podnośni (gdzieś ponoć taki istnieje) jednak nie pozwala tam wpływać jednostkom, które nie posiadają burt (wysokich, burt). Taką informację otrzymaliśmy od kierownika windy, który był na zmianie tego dnia. Pan był bardzo miły… wzruszył ramionami i powiedział po niemiecku coś w stylu : “przepisy to przepisy”…. Zatem jeśli nasze supy “kaine burten” to “du musst umkehren” (musisz zawrócić).


2D79B981-7BFB-440E-93CE-C10792EB4305.jpg

Pokręciliśmy się na deskach przy samej podnośni. Na tyle blisko by móc obserwować jeden cykl przemieszczania się statków pomiędzy kanałami, których górny i dolny odcinek różni wysokość około 36 metrów. Mimo wszystko fajnie było móc tam podpłynąć i obserwować ten proces, tony żelastwa i ciche windowanie “wanny” w górę i w dół. Owszem czuliśmy lekki zawód i złość na dyskryminację naszych jednostek pływających względem chociażby kajaków. Uwierzcie mi, że podjęliśmy wiele negocjacji z panem kierownikiem próbując zrozumieć tę sytuację i wyjaśnić mu, jak zachowamy się będąc już w środku śluzy. Nadaremnie…. mogliśmy wziąć deski pod pachę i przenieść je na nogach “na około”, po czym płynąć dalej. Ale przecież nie o to chodziło prawda?

TO BYŁ CZAS NA PLAN “B”

 

plan awaryjny


Nasze spotkanie nie mogło skończyć się klapą… każdy z nas pokonał troszkę km aby wspólnie zwodować deski, poznać się i powiosłować. Postanowiliśmy zawrócić do miejsca startu, zwiedzając po drodze różne zakątki rzeki, jej odnogi mniejsze i większe. Było bardzo urokliwie. Jeśli kiedyś przepisy się zmienią, z pewnością wrócimy na podnośnię statków w Niederfinow. Mam nadzieję, że z tym samym składem! 🙂


IMG_6986.jpg

IMG_4261.jpg

IMG_4266.jpg

Pięknych podwodnych “lasów” nie brakowało


Pływania synchronicznego także nie…


IMG_4253[130550].jpg

IMG_7007.jpg

20190602_105324[130387].jpg

IMG_7059.jpg

IMG_7060.jpg

Na koniec trochę chilloutu, bo to był jeden z pierwszych upalnych dni. Spiekliśmy raczki na ramionach…. zapakowaliśmy deski i rozjechaliśmy się każdy w swoją stronę.


DZIĘKUJĘ, że byliście z nami tego dnia, że z częścią z Was mogłam spotkać się po raz kolejny, a część z Was poznać! Do zobaczenia na wodzie! ALOHA23 wyświetlenia0 komentarzy

Comments


bottom of page